Anglické projekty na ZŠ Gajdošova

S příchodem jara se na naší škole konaly v rámci hodin anglického jazyka dva projekty. Vždy nás potěší, když zvolené akce žáky nadchnou a nevidí v nich jen plnění školních povinností, ale především možnost seberealizace a využití nabytých znalostí.

První z nich, natáčení anglických zpráv, dostali za úkol žáci běžných devátých tříd. Projekt probíhal v období před přijímacími zkouškami na střední školy, takže ho žáci uvítali jako příjemné zpestření neustálých příprav. Prvotní dojem, že půjde o odpočinkové hodiny, vystřídala usilovná práce žáků, kterým přidělený čas téměř nestačil. Nejprve se rozdělili do skupin, přičemž každá z nich si připravila jednu reportáž, napsala anglicky scénář a v závěru vyrazila natáčet. Mohli jste dokonce některé skupinky potkat v okolí Staré osady, protože téma „Život v Židenicích“ se ukázalo jako velmi žádané a aktuální. Dvě žákyně se ujaly role moderátorek a pro každou reportáž natočily krátký úvod. Na závěr se dva technicky zdatní žáci ujali stříhání a vytvořili tak dvanáctiminutové zprávy v anglickém jazyce, ve kterých se objevily reportáže z blízkého okolí, trailer na film nebo krátká kuchařská show. Všichni žáci byli výsledkem nadšeni a učitelé byli zase pyšní, jak rozmanitou škálu reportáží žáci vytvořili.

Druhý projekt, „Anglická kavárna“, vyplynul zcela přirozeně z učebních osnov osmého ročníku. Žáci z nejlepší jazykové skupiny se do přípravy vrhli s chutí. Nejenže dostali prostor prezentovat znalosti angličtiny, ale také připravit svá oblíbená jídla a pití z kaváren a cukráren. Během týdne vznikl název kavárny /Lil‘ English Café/, menu i seznam úkolů pro jednotlivé žáky. Ti se také shodli na jednotném oblečení, které budou jako číšníci mít.

Příjemným zpestřením byla návštěva Mgr. Jaroslava Suchého, člena Rady města Brna, a židenické místostarostky Mgr. Moniky Doležalové, kteří v doprovodu naší paní ředitelky nejprve zhlédli televizní noviny a potom navštívili i anglickou kavárnu, kde mohli nejen ochutnat naše dobroty, ale také si pohovořit s žáky v angličtině.

Za učitele angličtiny Mgr. Lucie Drkalová